Question:
A battery of 9 V is connected in series with resistors of 0.2 Ω, 0.3 Ω, 0.4Ω, 0.5Ω and 12Ω, respectively. How much current would flow through the 12Ωresistor?
Answer:
The resistance is connected in series
RS = 0.2Ω + 0.3Ω + 0.4Ω + 0.5Ω + 12Ω
RS = 13.4Ω
Current = I = V/RS
I = 9/13.4
I = 0.67A
So, the current flowing through 12 W resistor = 0.67 A.
More NCERT Questions
Download Free PDF
(All Q's of this Chapter solved)
Related Topics
To Download PDF
Please verify your Whatsapp number first,
so you can download this pdf immediately
Please type a valid 10 digit whatsapp number
I am happy to receive premium PDFs
Send OTPOTP sent, check your whatsapp
Your OTP is incorrect, Please enter valid OTP






.avif)

