Question:
Calculate the wavelength of a sound wave whose frequency is 220 Hz and speed is 440 m/s in a given medium.
Answer:
Given: Frequency of sound wave
v = 220 Hz
Speed of sound v = 440 m/s
Wavelength of sound wave l = v/V
= 440 m/s / 220 Hz
= 2m
More NCERT Questions
Download Free PDF
(All Q's of this Chapter solved)
Related Topics
To Download PDF
Please verify your Whatsapp number first,
so you can download this pdf immediately
Please type a valid 10 digit whatsapp number
I am happy to receive premium PDFs
Send OTPOTP sent, check your whatsapp
Your OTP is incorrect, Please enter valid OTP






.avif)

